بخش فیزیوتراپی :

هدف اصلی فیزیوتراپی بهبود کیفیت زندگی افراد است . مرکز فوق تخصصی مهر با دارا بودن کادر بسیار مجرب و امکانات ویژه میتواند کمک بسیار موثری را برای افراد با مشکلات جسمی داشته باشد . در این مرکز همچنین آموزش برنامه هایی جهت ایجاد مهارتهای حرکتی و استقلال هر چه سریعتر بیمار جهت برگشت به فعالیتهای روزمره صورت می گیرد .

زیر مجموعه های فیزیوتراپی شامل چندین قسمت می شود:

 1. مدالیته های گرمایی: شامل اشعه مادون قرمز، امواج ماوراء صوت(US)، و پکهای گرم (Hot Pack)
 2. مدالیته های مکانیکی: شامل تعلیق درمانی( Suspension) و کشش (Traction)انواع قرقره و فنر، دوچرخه ثابت عادی و برقی، صندلی کوادر و … .
 3. مدالیته های الکتریکی : شامل تجهیزات الکتروتراپی از قبیل TENS و فارادیک، اینترفرنشیال و غیره، که مدالیته های الکتریکی درد بیمار را کاهش داده و پروسه ترمیم بافتها را سرعت می بخشد.
 4. حرکت درمانی یا تمرینات جسمانی : عبارت از انجام تمرین درمانی روی قسمتهای مختلف بدن در قالب ورزشهای تقویتی یا کششی بصورت ایزومتریک یا ایزوتونیک می باشد. این روش کاربرد گسترده ای برای معالجه اختلالات جسمی- حرکتی دارد. از یک بی حرکتی موضعی مفصل و خشکی یا سفتی مفصلی گرفته تا فلج نیمه بدن در اثر سکته مغزی .
 5. ماساژ: از قدیمی ترین روشهای درمانی است که به کمک دست یا دستگاه صورت می گیرد و انواع و اقسام مختلف دارد بسته به نوع ضایعات و نوع موضع مورد درمان یکی از روشهای ماساژ بکار گرفته می شود.

تاثیر خدمات بخش فیزیوتراپی بر بدن:

 1. افزایش قابلیت انعطاف پذیری و ارتجاع پذیری عضلات و تاندونهای کوتاه شده که به مرور زمان در اثر ضایعه یا بی حرکتی دچار اختلال شده اند.
 2. افزایش دامنه حرکتی با ROM کاهش یافته به دنبال ضایعه یا به دنبال بی حرکتی
 3. به تاخیر انداختن روند لاغری عضلانی ( اتروفی) در عضلاتی که عملکرد خود را از دست داده اند ایجاد می شود تا زمانی که مددجو بتواند از آنها در عملکرد روزمره استفاده کند.
 4. افزایش قدرت عضلات ضعیف و تسهیل الگوی حرکتی صحیح
 5. اصلاح کردن تون غیر نرمکال عضلانی و مهار رفلکسهای پاتولوژیک که مانع ایجاد حرکت صحیح می شود.
 6. بهبود تعادل و هماهنگی حرکتی و تصحیح posture و gait مددجو.
 7. بهبود عملکرد دستگاههای قلبی- تنفسی و استقامت عضلانی مددجو در صورت نیاز.

بخشی از به روزترین تجهیزات که در این مرکز مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از :

تحریک مغناطیسی ، لیزر پرتوان وکم توان ، مگنوتراپی ، شاک ویوتراپی ، استیمولاتور ، اولتراسوند ، دیاترمی ، اینترفرنشیال ، بیوفیدبک ، سیستم ماساژ بادی ( کامپرشن پنوماتیک ) ، تردمیل ، دوچرخه ، پارالل بار ، سیستم بالانس ، تخت ترکشن ، صندلی کوادری سپس ، فپس ، فریم ، شولدر ویل ، مانکی بار و

.CPM

دستگاه لیزردرمانی با قدرت بالا :

یکی از دستگاههای موجود در این پلی کلینیک دستگاه لیزر پرتوان است .

لیزر پرتوان در هر دونوع عارضه ی مزمن و حاد کارآمد است. از جمله درد پشت و گردن، تاندونیت، آسیب های ورزشی، آرنج تنیس بازان و آسیب های کشش مکرر مانند سندروم تونل کارپ.

عارضه های درمان شده توسط لیزر درمانی با قدرت بالا:

دردحاد زخم ، دیسک های برآمده ، فتق دیسک کمر ، درد مزمن ، زونا ، گردن درد ، زانو درد ، نوروپاتی( آسیب عصبی) ، فلج بل ، آسیب های ناشی از فشار مکرر ، دردشانه ، تورم یا جراحت بافت نرم ، پیچ خوردگی یا کشیدگی ، تاندونیت ، بورسیت ، آرتروز ، سندروم تونل کارپ ، درد لگن ، درد مفاصل ، درد گردن و پشت ، سیاتیک ، آسیب های ورزشی ، تونل تارسال ، آرنج تنیس یا گلف بازها ، زخم هایی که بهبود نمی یابند ، سردردهای میگرنی ، آسیب به استخوان ، التهاب زائده فوق لقمه ای ( آرنج تنیسورها) ، فاسئیت پلانتار، درد نوروژنیک ، سندروم دردهای کمپلکس( پیچیده) موضعی/ دیستروفی سمپاتیک رفلکسی ، فیبرومیالژیا ، نورالژی ( درد) عصب سه قلو ، آرتروز روماتئید ، استئو آرتریت ، درد اسکلتی عضلانی ، بیماری پارکینسون

این بخش با بکارگیری عوامل فیزیکی ( همچون سرما و گرما) و مکانیکی ( همچون کشش کمر و کشش گردن)، بکارگیری تجهیزات الکتروتراپی پیشرفته ، تمرینات جسمانی مانند کشش گروههای عضله خاص و تکنیکهای حرکت از طریق آموزش صحیح نرمشهای درمانی و روشهای صحیح فعالیتهای روزانه سعی دارد اختلالات بوجود آمده در اثر ضایعه را به حداقل برساند.

دستگاه TENS :

دستگاه (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation TENS) ابزاری کاربردی و مفید در علم پزشکی و فیزیوتراپی است که در پلی کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان مهر مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه پالس های الکتریکی با جریانی در حد میلی آمپر را از طریق تماس الکترودها به پوست بیمار اعمال کرده، از پوست عبورداده و با تاثیر بر غشاء عصب، آن را از حالت دپلاریزه ( حامل پیام درد) به حالت پلاریزه( بدون درد) در می آورد و به این ترتیب انرژی مزاحم و منفی ایجاد شده در عضله، جابجا یا حذف شده و بهبودی حاصل می شود. لذا از این دستگاه در اکثر موارد بروز درد می توان استفاده کرد.

دستگاه ( TENS) دارای کاربردهای کلینیکی فراوانی است که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. توان بخشی حرکت به افراد معلول ( قطع نخاع)
 2. کمک به بهبود سریع در سوختگی ها
 3. تقویت ماهیچه ها پس از بهبود شکستگی استخوان ها
 4. کاهش دردهای مختلف مانند دندان درد، کمر درد، دردهای ماهیچه ای، درد لوزه، سر درد، صرع و…
 5. تسریع زایمان
 6. بهبود عوارض پس از زایمان و غیره

دستگاه اولتراسوند :

دستگاه اولتراسوند یکی دیگر از دستگاههای موجود در پلی کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان مهر است .

از اولتراسوند در موارد زیر استفاده می شود:

 • برطرف کردن جای جوش خوردن زخمها ( بافت اسکار) و رفع چسبندگی آنها به بافتهای زیرین
 • کاهش التهاب، ورم و رسوبات کلسیم
 • ایجاد یک حرارت عمقی متمرکز در یک ناحیه، جهت شل کردن عضلات دچار اسپاسم ( بسیار عمیق تر از آنچه بتوان با استفاده از یک کیسه داغ آن را تحت تاثیر قرار داد یعنی تا عمق ۵ سانتی متر)
 • افزایش قابلیت کشش بافتهای نرم پیش از انجام حرکات کششی یا تمرینات ورزشی
 • کمک به بهبود در سطح سلولی
 • سرعت بخشیدن به سوخت و ساز و بهبود جریان خون
 • در شدت های پائین می تواند سرعت بهبود استخوان ها را افزایش دهد
 • افزایش میزان جذب دارو از طریق پوست با استفاده از روش فونوفورزیس

صدماتی که معمولا به وسیله اولتراسوند قابل درمان هستند:

 • بورسیت ( تورم کیسه مفصلی)
 • تاندونیت ( التهاب تاندون ها)
 • کشیدگی ها و پارگی های عضلات
 • شانه منجمد
 • رگ به رگ شدن و صدمات وارده به رباط ها
 • سفتی یا کنتراکچر مفصلی

خطرات و عوارض درمان با اولتراسوند:

سازمان غذا و داروی امریکا، با این شرط که اولتراسوند درمانی توسط یک فرد دارای مجوز این کار انجام شود و همچنین با این شرط که فرد مذکور سر مبدل ( پروب) را در تمام مدت درمان در حرکت نگه دارد، این نوع درمان را بی خطر می شناسد. اگر سر مبدل بیش از اندازه در یک جا بماند، امکان سوختن بافتهای زیرین وجود دارد، که امکان دارد بیمار آن را احساس کند یا نکند.

نباید از التراسوند درمانی در بخش هایی از بدن که در زیر توضیح داده شده استفاده کرد:

 • روی شکم، نواحی مختلف لگن یا قسمت پائینی پشت زنانی که دوره قاعدگی خود را می گذرانند یا باردار هستند.
 • روی ضایعات، آسیب دیدگی های پوستی یا شکستگی های در حال ترمیم
 • دور چشم ها، پستان ها یا آلت تناسلی
 • روی هر ناحیه ای از بدن که در آن ایمپلنت پلاستیکی وجود دارد
 • نزدیک روی نواحی دارای تومور بدخیم

دیاترمی مایکروویو :

دیاترمی مایکروویو (short wave diathermy) یکی دیگر از دستگاههای موجود در پلی کلینیک است .

 • کاربرد دستگاه: ماننددستگاه دیاترمی موج کوتاه برای ایجاد گرمای عمقی است لیکن تواتر آن بالاست. نفوذ آن کمتر از دستگاه دیامتری موج کوتاه است و برای کاهش درد مورد استفاده قرار می گیرد. با قرار دادن الکترود در محل درد بیمار و تا حدامکان با فاصله مناسب از بدن، بیمار گرما را دریافت می کند.
 • در این دستگاه از فرکانس ۲۴۵۰مگاهرتز استفاده می شود. برای تولید سیستم نوسان سازی در میکروویو دیاترمی که دارای فرکانسهای بسیار بالاتر است از سیستم مگنترون که عبارت است از یک لامپ خلا که دارای یک کاتد استوانه ای و یک فیلامان گرم کننده است استفاده می شود.

تراکشن یا کشش ستون فقرات در فیزیوتراپی :

تراکشن یا کشش ستون فقرات، یک روش درمانی است که هدف از انجام این روش اعمال نیرو به دو استخوان متصل به هم است تا این دو استخوان را کمی از هم دور کنند تا فضای بیشتری بین آن ها ایجاد شود. ترکشن را می توان به طور دستی و یا از طریق دستگاه انجام داد. رایج ترین نواحی از ستون فقرات که تحت درمان با ترکشن یا کشش قرار می گیرند، شامل گردن (تراکشن گردنی) و کمر (تراکشن کمر) می باشد.

تراکش یا کشش بر روی افرادی اعمال می شود که دچار درد کمر و گردن می باشند. این روش برای بهبود علایمی ازجمله  درد، ضعف و بی حسی است که تا یک پا و یا یک بازو کشیده می شود و در اثر التهاب یک یا چند ریشه ی اعصاب نخاعی ایجاد می شود.

تراکشن گاهی اوقات نیز در مورد افرادی که به  تنگی کانال نخاعی یا اسپوندیلوز مبتلا هستند به کار می رود. تراکشن به اعصاب اجازه می دهد که آزادانه از سوراخ بین مهره ای عبور کنند .

تراکشن ستون فقرات همچنین به طور دستی توسط فیزیوتراپ ها اعمال می شود. به طور کلی، این تنها نوعی از تراکشن است که در مورد درد حاد کمر و گردن به کار می رود.

کشش مفصل که توسط تراکشن ستون فقرات اعمال می شود، به غضروفهای بین مهره ای اجازه می دهد بر روی یکدیگر بلغزند. همچنین این روش می تواند جریان خون را افزایش داده و فشار موجود بر روی کانال نخاعی (شامل رگ های خونی و ریشه های عصبی) را کم کند.

روش درمانی تراکشن یا کشش  ستون فقرات همچنین می تواند موجب کشش رباط ها و ماهیچه هایی که به مفاصل متصل هستند شود. به این خاطر، این روش می تواند موجب کاهش اسپاسم عضلات کمر شود.

  نتایج

با کمک سایر درمان های فیزیوتراپی، بسیاری افراد در استفاده از روش تراکشن ستون فقرات، موفقیت زیادی کسب کرده اند. این روش درمانی درد را کاهش می دهد و باعث می شود که بدن بتواند به طور موثرتری موجب بهبود بیماری شود. برخی بیماران به زمان اندکی برای درمان به روش تراکشن ستون فقرات و برخی دیگر به زمان طولانی تری نیاز دارند.

نتایج استفاده از روش درمانی تراکشن ستون فقرات عبارتند از: تسکین درد، قرارگیری صحیح ستون فقرات و کاهش فشار موجود بر روی مفاصل. تراکشن ستون فقرات باعث کشش عضلات و استخوان های کمر می شود. چنانچه این روش تحت شرایط مناسب استفاده شود، می تواند به طور قابل توجهی حرکات و فعالیت های فرد را در طول روز بهبود بخشد.

شاک ویو تراپی :

شاک ویو تراپی یک فن‌آوری موثر برای درمان ناهنجاری‌های اسکلتی – عضلانی و مخصوصا درد پاشنه پا، فاسیای کف پا یا خار پاشنه، التهاب آرنج ، التهاب تاندون های مفصل شانه یا کلسیفیکاسیون شانه ، درد شانه و شکستگی های جوش نخورده و درد کف پا محسوب می‌شود.

امواج شاک ویو در واقع امواجی مافوق صوت هستند که دارای انرژی بالایی می باشند و از طریق افزایش خون رسانی به بافت صدمه دیده موجب تسریع در روند درمان و بهبودی بافت می شوند.

شاک ویو چیست ؟

امروزه امواج شوکی بصورت شایع در اروپا برای درمان بیماریهای ارتوپدی از قبیل خارپاشنه ، بیماری آرنج تنیس بازان و دیر خوش خوردگی و جوش نخوردگی شکستگی های استخوان استفاده می شود.
در این روش ازیک وسیله خاص برای تولید قدرتهای مختلف انرژی استفاده می شود و سپس این انرژی را طوری متمرکز می نمایند که التهاب و آسیب بافتی را بهبود ببخشد.

این انرژی از طریق بافتهای سالم بدن از قبیل پوست و عضله ، بدون اثر عبور کرده و بر روی بافتهای آسیب دیده متمرکز می گردد. از آنجائیکه هم قدرت انرژی امواج و هم عمق امواج قابل تنظیم است شاک ویو  یک تکنولوژی دقیق محسوب می شود.

 درمان با شاک ویو موفق به اخذ FDA از سازمان استاندارد دارو و غذا در آمریکا شده است.

موارد استفاده از شاک ویوتراپی

 خار پاشنه

درد کف پا

تاندنیت آشیل

تاندنیت کلسیفیک در شانه

تاندنیت کشکک زانو

درد آرنج

شکستگی های استخوانی

دیر جوش خوردن شکستگی

طب سوزنی :

طب سوزنی اثرات بسیار خوب و موثری بمنظور درمان در ارتروزها ، ساییدگی مفاصل ، اسپاسم عضلات ، دردهای عضلانی ، سیاتیک و دیسکهای ستون فقرات دارد که بسته به مفصل ها ، عضلات و استخوانهای مربوطه نقاط طب سوزنی مشخصی بکار می رود . بعضی از این نقاط موضعی بمنظور درمان مفصل مورد نظر و برخی برای عمومی بمنظور کل مشکلات استخوانی و رفع پوکی مفاصل و با بالا بردن فاکتورها و هورمون های طبیعی بدن در جهت رفع درد و التهاب بکار رفته و با افزایش جریان خون در مفا صل و تا ندونها و بهبود قدرت انها موجب درمان این مفا صل واستخوانها میشود.

مگنت تراپی ( مغناطیس درمانی ) :

تأثیر درمانی مغناطیس از زمان باستان شناخته شده و کاربرد داشته است. میدان های مغناطیسی در زندگی انسان نقش مهمی دارند و این نقش زمانی قابل درک است که بدانیم زمین خود یک مغناطیس بزرگ می باشد.
مگنت تراپی یک روش درمانی است که از انرژی طبیعی مغناطیس که برای بقاء و سلامت عمومی انسان ضروری است، استفاده می‌کند. بدن ما علاوه بر وجود فیزیکی، دارای یک انرژی نامرئی در اطراف خود می‌باشد که از آن به عنوان بیومغناطیس نام برده می‌شود.

مگنت تراپی (مغناطیس درمانی) به معنی اعمال نیروی مغناطیس بر روی بدن به منظور بهره گیری از خواص درمانی آن می‌باشد. در برخی از کشورها این روش به یک فناوری بسیار پیشرفته تبدیل شده است. اخیراً در ایالات متحده آمریکا نیز این روش به طور قابل ملاحظه‌ای رواج پیدا کرده است.

مگنت تراپی چگونه کار می‌کند؟

اگر چه ساز وکار تأثیر این روش هنوز هم یک موضوع چالش برانگیز به شمار می‌رود، اما معتبرترین نظریه در این زمینه توسط لینوس پائولینگ ارائه شده است که در سال ۱۹۵۴ میلادی برنده جایزه نوبل صلح شد.

 • اثرات کلی مگنت تراپی:

اثرات التیامی یا بازسازی در بافت های استخوان : این روش بر روی عفونت استخوانی مزمن و حاد و نیز التهاب استخوانی مثل آرتریت روماتوئید و نیز آرتروز(استئو آرتریت) تاثیر دارد . یکی از موارد استفاده از مگنتوتراپی تأثیر آن بر جوش خوردن شکستگی استخوان است. از موارد دیگر مگنتوتراپی می توان از کاربرد آن در درمان اوستئوپوروز و یا پوکی استخوان یاد کرد.

 • اتساع عروق (وازودیلاتاسیون) و افزایش خون رسانی و اکسیژن رسانی به بافتها : در این مکانیسم افزایش اکسیژن بافتی تا ۲۰۰ % در ناحیه پالس دیده شده و شستشوی محصولات متابولیکی از سلول ها ازدیاد پیدا می کند. در واقع این مکانیسم در هر پروسه ای از ترمیم، اساس بهبودی است.
 • اثرات ضد اِدم: معمولاً بعد از جلسه دوم درمان دیده می شود.
 • اثرات بازسازی بافتی در بافت نرم و بافت عصبی (Neural Regeneration) اثر شل کنندگی در گرفتگی عضلات، با منشاء ستون فقرات و گرفتگی عضلات بعلت تجمع فرآورده های اسیدی ناشی از سوخت و ساز بدن که باعث درد می شود مؤثر است.
 • مگنت تراپی برای تسکین تمامی انواع دردها مورد استفاده قرار می‌گیرد، از جمله:

سر درد و میگرن

درد گردن، شانه و کمر

درد سیاتیک

ضرب دیدگی و رگ به رگ شدن عضلات

نشانگان تونل کارپل

فیبرومیالژیا (درد مزمن عضلات)

تندینیت (التهاب تاندون)

انواع آرتروز ازجمله آرتروز شانه و درد مفاصل

روماتیسم و ورم کیسه‌های مفصلی

دردهای عضلانی

درد ناشی از کهولت سن

بهبودی بعد از عمل جراحی

پوکی استخوان

درد پا

زانو درد و مشکلات زانو

این درمان طبیعی می‌تواند برای هر نوع دردی مؤثر واقع شود.

بسیاری از ورزشکاران حرفه‌ای از این روش درمانی جایگزین برای تسریع در روند بهبود خود به خود بدن استفاده می‌کنند. مگنت تراپی نه تنها درد را کاهش می‌دهد بلکه می‌تواند زمان لازم برای بهبود آسیب‌های ورزشی را نیز کوتاه‌تر سازد.

آیا مگنت تراپی یک روش ایمن است؟

مگنت تراپی یک روش کاملاً ایمن، مؤثر و بدون عوارض جانبی است. از نظر قرار گرفتن بیش از حد بدن در معرض نیروهای مغناطیسی یا تکرار زیاد این روش هم هیچ گونه نگرانی وجود ندارد. زیرا خود بدن به قدری هوشمندانه عمل می‌کند که هر مقدار نیاز داشته باشد را می‌گیرد.

از جمله بیماریهایی که در این بخش مورد درمان قرار می گیرند عبارتند از :

 درمان بدون جراحی دیسک کمر : 

دیسک کمر عارضه ای است که در اثر وارد شدن فشار زیاد یا ضعیف شدن عضلات کمر در اثر بالا رفتن سن ممکن است بوجود آید . مهمترین علامت آن درد در قسمت پشت یا پا است .

در مرکز فیزیوتراپی مهر با کمک روشهای فیزیوتراپی ( از جمله لیزر ) فشار داخل دیسک کم شده و این امر موجب جمع شدگی فتق میگردد و در نتیجه فشار روی ریشه اعصاب از بین میرود این روش در اصطلاح جراحی لیزری دیسک کمر نامیده می شود ، همچنین در این مرکز آموزشهای لازم برای پیشگیری از عود دیسک کمر داده می شود .

فیزیوتراپی در بیماران سکته مغزی :

سکته مغزی به دلیل توقف جریان خون در بخشی از مغز رخ می دهد که این امر بسته به محل درگیری مغزی میتواند باعث درگیری تفکر ، کلام یا فعالیت فیزیکی فرد گردد .

در مرکز فیزیوتراپی مهر با انجام برنامه های فیزیوتراپی و نیز ارائه برنامه های مدون به این افراد میتوان کمک موثری در رفع معلولیت و ناتوانی این افراد نمود.

فیزیوتراپی در بیماران ام اس :  

فلج چندگانه ( بیماری ام اس ) بیماری مزمن و پیشرونده ای است که میتوان آنرا بطور موفقیت آمیزی با توانبخشی تحت کنترل درآورد .

در مرکز فیزیوتراپی مهر ، به مبتلایان ام اس کمک می شود تا بتوانند با عوارض بیماری از قبیل عدم تعادل یا دشواری در راه رفتن ، خشکی و سفتی مفاصل غلبه کنند و کیفیت یک زندگی عادی را داشته باشند و بدین ترتیب از عوارضی مانند افسردگی مصون بمانند .

فیزیوتراپی در بیماران پارکینسون :  

 بیماری پارکینسون به صورت لرزش ، مشکل در حفظ تعادل و سفتی اندامها تظاهر می کند . با کمک این مرکز بیماران می توانند بدون کمک یا با حداقل حمایت فعالیتهای روزمرۀ خود را انجام دهند همچنین برنامۀ حرکات ورزشی توسط فیزیوتراپ مرکز با توجه به شدت بیماری تجویز میگردد .

فیزیوتراپی در فلج مغزی :

فیزیوتراپی در کودکان مبتلا به فلج مغزی باعث بهبودی انعطاف پذیری در مفاصل ، افزایش هماهنگی و تعادل گروههای عضلانی و وضعیت های صحیح ایستادن و راه رفتن میگردد . درمان فیزیوتراپی فلج مغزی روشهای گوناگونی دارد که متخصص فیزیوتراپی با توجه به نیازهای بیمار ازآنها بهره می گیرد .

فیزیوتراپی در فلج عصب صورت ( فلج بل ) :

فلج عصب صورت نوعی ضعف در عضلات صورت است که بطور ناگهانی و معمولا در یک طرف صورت بوجود می آید . در این مرکز با کمک متخصصین کارآمد و تجهیزات به روز امکان بازیابی قدرت عضلات صورت و نیز ایجاد توازن در بین این عضلات وجود دارد .

فیزیوتراپی در مشکلات ارتوپدی :

همچنین در این مرکز فیزیوتراپی تخصصی در مشکلات ارتوپدی زیر صورت می گیرد :

آرتروز ستون فقرات ، کمر ، زانو و شانه ، اسکولیوز ، قوز کمر ( انحراف ستون فقرات ) ، شکستگی ستون فقرات و اندامها ، دررفتگی مفاصل ، پارگی تاندون ، نرمی غضروف کشکک زانو ، دیر جوش خوردن یا جوش نخوردن استخوانها ، تونل کارپال و فیزیوتراپی بعد از عمل جراحی .

فیزیوتراپی در سوختگی : 

اگر محل سوختگی بزرگ باشد و بطور خاص زمانیکه این سوختگی روی مفاصل قرار داشته باشد . ممکن است به فیزیوتراپی برای انجام تمرینات کششی بر روی مفاصل نیاز باشد تا به این ترتیب بتوان عضلات را قویتر کرده و هماهنگی آنها را افزایش داد .

فیزیوتراپی در بی اختیاری ادراری :

بی اختیاری ادراری می تواند به دلیل سرطان ، سنگ کلیه ، بزرگی پروستات یا پیامد طبیعی فرآیند پیری باشد ( بی اختیاری ادراری در سالمندان ) . فیزیوتراپی در جهت استحکام عضلات کف لگن و بهبودی عملکرد آنها میتواند بسیار مفید باشد .

فیزیوتراپی در درمان پوکی استخوان :

در پوکی استخوان تراکم استخوان کم شده و استحکام آن کاهش می یابد . فیزیوتراپی با کمک تجهیزات و انجام ورزشهای خاص باعث افزایش ساخت استخوان و کاهش میزان از بین رفتن استخوان میگردد.

فیزیوتراپی در روماتیسم مفصلی :

فیزیوتراپی روشی ایمن و کارآمد برای درمان روماتیسم مفصلی است که به کمک تجهیزات و ورزش درمانی صورت می گیرد .

تاثیر خدمات بخش فیزیوتراپی بر بدن:

 • افزایش قابلیت انعطاف پذیری و ارتجاع پذیری عضلات و تاندونهای کوتاه شده که به مرور زمان در اثر ضایعه یا بی حرکتی دچار اختلال شده اند.
 • افزایش دامنه حرکتی در مواردی که به دنبال ضایعه یا بی حرکتی محدودیت در حرکت ایجاد شده است . .
 • به تاخیر انداختن روند لاغری عضلانی ( اتروفی) در عضلاتی که عملکرد خود را از دست داده اند .
 • افزایش قدرت عضلات ضعیف و تسهیل الگوی حرکتی صحیح .
 • اصلاح کردن تون غیر نرمال عضلانی و مهار رفلکسهای پاتولوژیک که مانع ایجاد حرکت صحیح می شود.
 • بهبود تعادل و هماهنگی حرکتی و تصحیح وضعیت راه رفتن و ایستادن .

آخرین مقالات فیزیوتراپی