مگنت تراپی ( مغناطیس درمانی )

تأثیر درمانی مغناطیس از زمان باستان شناخته شده و کاربرد داشته است. میدان های مغناطیسی در زندگی انسان نقش مهمی دارند و این نقش زمانی قابل درک است که بدانیم زمین خود یک مغناطیس بزرگ می باشد.
مگنت تراپی یک روش درمانی است که از انرژی طبیعی مغناطیس که برای بقاء و سلامت عمومی انسان ضروری است، استفاده می‌کند. بدن ما علاوه بر وجود فیزیکی، دارای یک انرژی نامرئی در اطراف خود می‌باشد که از آن به عنوان بیومغناطیس نام برده می‌شود.

مگنت تراپی (مغناطیس درمانی) به معنی اعمال نیروی مغناطیس بر روی بدن به منظور بهره گیری از خواص درمانی آن می‌باشد. در برخی از کشورها این روش به یک فناوری بسیار پیشرفته تبدیل شده است. اخیراً در ایالات متحده آمریکا نیز این روش به طور قابل ملاحظه‌ای رواج پیدا کرده است.

مگنت تراپی چگونه کار می‌کند؟

اگر چه ساز وکار تأثیر این روش هنوز هم یک موضوع چالش برانگیز به شمار می‌رود، اما معتبرترین نظریه در این زمینه توسط لینوس پائولینگ ارائه شده است که در سال ۱۹۵۴ میلادی برنده جایزه نوبل صلح شد.

  • اثرات کلی مگنت تراپی:

اثرات التیامی یا بازسازی در بافت های استخوان : این روش بر روی عفونت استخوانی مزمن و حاد و نیز التهاب استخوانی مثل آرتریت روماتوئید و نیز آرتروز(استئو آرتریت) تاثیر دارد . یکی از موارد استفاده از مگنتوتراپی تأثیر آن بر جوش خوردن شکستگی استخوان است. از موارد دیگر مگنتوتراپی می توان از کاربرد آن در درمان اوستئوپوروز و یا پوکی استخوان یاد کرد.

  • اتساع عروق (وازودیلاتاسیون) و افزایش خون رسانی و اکسیژن رسانی به بافتها : در این مکانیسم افزایش اکسیژن بافتی تا ۲۰۰ % در ناحیه پالس دیده شده و شستشوی محصولات متابولیکی از سلول ها ازدیاد پیدا می کند. در واقع این مکانیسم در هر پروسه ای از ترمیم، اساس بهبودی است.
  • اثرات ضد اِدم: معمولاً بعد از جلسه دوم درمان دیده می شود.
  • اثرات بازسازی بافتی در بافت نرم و بافت عصبی (Neural Regeneration) اثر شل کنندگی در گرفتگی عضلات، با منشاء ستون فقرات و گرفتگی عضلات بعلت تجمع فرآورده های اسیدی ناشی از سوخت و ساز بدن که باعث درد می شود مؤثر است.
  • مگنت تراپی برای تسکین تمامی انواع دردها مورد استفاده قرار می‌گیرد، از جمله:

سر درد و میگرن

درد گردن، شانه و کمر

درد سیاتیک

ضرب دیدگی و رگ به رگ شدن عضلات

نشانگان تونل کارپل

فیبرومیالژیا (درد مزمن عضلات)

تندینیت (التهاب تاندون)

انواع آرتروز ازجمله آرتروز شانه و درد مفاصل

روماتیسم و ورم کیسه‌های مفصلی

دردهای عضلانی

درد ناشی از کهولت سن

بهبودی بعد از عمل جراحی

پوکی استخوان

درد پا

زانو درد و مشکلات زانو

این درمان طبیعی می‌تواند برای هر نوع دردی مؤثر واقع شود.

بسیاری از ورزشکاران حرفه‌ای از این روش درمانی جایگزین برای تسریع در روند بهبود خود به خود بدن استفاده می‌کنند. مگنت تراپی نه تنها درد را کاهش می‌دهد بلکه می‌تواند زمان لازم برای بهبود آسیب‌های ورزشی را نیز کوتاه‌تر سازد.

آیا مگنت تراپی یک روش ایمن است؟

مگنت تراپی یک روش کاملاً ایمن، مؤثر و بدون عوارض جانبی است. از نظر قرار گرفتن بیش از حد بدن در معرض نیروهای مغناطیسی یا تکرار زیاد این روش هم هیچ گونه نگرانی وجود ندارد. زیرا خود بدن به قدری هوشمندانه عمل می‌کند که هر مقدار نیاز داشته باشد را می‌گیرد.

در بخش فیزیوتراپی پلی کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب  و روان مهر با وجود پیشرفته ترین دستگاه مگنت موجود در دنیا که ۳ تسلا می باشد میتوان کمک قابل توجهی به این افراد نمود .

 

 

کلینیک فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان مهر