آموزش های مغز و اعصاب کودکان در کلینیک

برای اینکه کودک با افراد نا آشنا حرف بزند چه کنیم؟

کودکتان خیلی شیرین زبان است ولی هر کاری میکنید با عمه اش که از راه دور تماس گرفته است چند کلمه بیشتر حرف نمی زند. کودک کوچک شما وقتی رییستان را میبیند پشت پاهای شما پنهان می شود حتی یک کلمه حرف نمی زند. کودک هفت ساله تان وقتی همسایه در میزند و او در را باز می کند حضور همسایه را به شما خبرنمی دهد و به اتاقش می دود.

روش اینکه کودک با افراد نا آشنا حرف بزند

توسط بهترین کلینیک مغز و اعصاب کودکان

به یاد داشته باید تا حدودی خوداری کودک از صحبت کردن به ویژه در میان جمع کاملا طبیعی است. دنیای کودکان خردسال بسیار محدود است چیزی که ما کاملا طبیعی وعادی تلقی می شود ممکن است برای آن ها خیلی تازه باشد. به علاوه کودک شمانه تنها علاقه ای به دیدن همکلاسی دوران دبیرستان شماندارد بلکه سلام دادن به او هم برایش کار جالبی نیست. فهم این نکته که چرا کودکان بزرگتر که در خلوت یا وقتی با شما هستند. مدام حرف میزنند. در حضور دیگران سکوت اختیار میکنندکمی دشواراست .هیچ گاه سکوت کودکتان به خجالتی بودن او نسبت ندهید حتی کودک واقعا خجالتی است.اگر به کودک بگوییدکه خجالتی هستی برای او بهانه قانع کننده ای برای حرف نزدن فراهم کرده اید.بهتر است به مهمانتان چنین بگویید:سام تازه تورو دیده و چند دقیقه دیگه شروع به حرف زدن می کنه.

مجهتز ترین کلینیک مغز کودکان در محدوده مرکزی تهران

در میان کودکان شش تا هجده ماهه معمولا دوره ای وجود دارد که از غریبه ها میترسند و یا بهتر بگوییم با دیدن غریبه ها مشوش می شوند. این مساله زمانی اتفاق می افتد که این کودکان افراد آشنا را که هر روز میبینند شناسایی می کنند ولی به دیگران مضنونند. ازسوی دیگر کودکان چهارساله اصلا غریبه نمی شناسند و با همه برخورد دوستانه دارند. در سن هفت سالگی ممکن است کودک بار دیگر از حرف زدن با نا آشناها خوداری کند.

شما نمی توانید کودک را مجبور به حرف زدن کنید و نباید همچنین کنید ولی می توانید اعمالی انجام دهید که احتمال اینکه کودکتان بدون فشار شما صحبت کند بیشترشود.

آموزش صحبت کودک با غریبه ها در کلینیک مغز کودکان

حتما برای کودکتان برنامه ریزی کنید

کودک را برای روبه رو شدن با افراد جدید آماده کنید.

۱.آموزش دهید. وقتی را به کودکتان اختصاص دهید و به او بیاموزید که چگونه با افراد جدید در شرایط جدید صحبت کند؟ می توانید نمایش های مختلفی ترتیب دهید که در آن شمانقش افراد جدید را بازی کنید. از کودک بخواهید سلام گفتن را تمرین کند شروع مکالمه از سوی کودک می تواند با جملات ساده نظیر شما سگ من رو دیده اید؟ یا میدونید من چن سالمه؟انجام گیرد.

۲.کودک را تحت فشار نگذارید اگر کودک را در حین تمرین دلسرد نکنید و به فشار نیاورید او راحت تر میتواند پیشرفت کند. کودک خردسال نیاز به زمان دارد تا درصحبت کردن راه بیفتد.

۳.کودک را به خاطر حرف زدن تحسین کنید. وقتی کودک در حضور شخص نا آشنایی خوب حرف می زند او را تحسین کنید و به او بفهمانید که شما فکر میکنید او دیگر بزرگ شده و به او افتخار میکنید و چه قدر از حرف زدن او خوشتان می آید. این کار مغز و را برای عکس العمل های مناسب تر آماده می کند.

۴. توقعات خود را مشخص کنید. به کودکان بزرگتر بفهمانید که از آن ها انتظار دارید که چیزی بگوینکه حتی اگر نمیخواهد صحبت کند باید به شخص جدید سلام کند.

۵.به جای کودک صحبت نکنید.اگر کودک جواب سوال های شخص تازه را نمیدهدشما به جای او جواب ندهید مگراینکه کودک بیش از حد خجالتی باشد.به کودک بگویید که اگر باردیگر از پاسخگویی به سوال های دیگران خوداری کند باید منتظر پیامد ها باشدمثلا ممکن است زمان تلفنی صحبت کردنش را کاهش دهید.

بدین معنا اگر با کسانی که شمامیخواهید صحبت نکند شما هم زمان صحبت باکسانی را که خودش میخواهد کاهش میدهید.

بهترین کلینیک مغز و اعصاب کودکان

یک روش مخصوص پایه ریزی کنید

اگر کودک از صحبت با کسانی که شما اغلب آنها را می بینید خودداری می کند روشی طراحی کنید که به پیشرفت شما در کار کمک کند.به کودک بگویید عمه شیلا امروز به منزل ما می آید تا با هم دسر بخوریم. با کودک شرط کنید در صورتی دسر خواهد خورد که به او سلام کند و وقتی با او صحبت می کند به درستی پاسخ بدهد. اگر موقع رفتن با عمه خدافظی کرد و گفت: خیلی ممنون که آمدین به عنوان پاداش شب برای او قصه خواهید گفت.

 

جدید ترین آموزش ها و متد های مغز و اعصاب کودکان

 

 

کلینیک فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان مهر