دستشویی رفتن کودکان

دستشویی رفتن کودکان

مشکلات دستشویی رفتن کودکان

تعیین کردن زمان برای اینکه کودک بتواند به تنهایی به دستشویی برود درست نیست و برای هر کودکی یک زمان منحصر به فرد دارد پس اگر نگرانی شما در این مورد شدید شد حتما به روانپزشک کودک در بهترین کلینیک روانشناسی کودکان مراجعه کنید تا نگرانی شما کاهش یابد . عوض کردن پوشک،ملحفه یا کهنه کودک،و شستن مکان هایی که کودک خیس می کند وظایفی هستند که اغلب والدین با کمال میل آنها را پذیرفته اند،چون از قبل مشکلات بچه داری را می دانستند و با پذیرش آنها بچه دار شده اند و مادامی که کودکان نوزادند،مشکلات ناشی از ناتوانی جسمی آن ها برای ما اصلا اهمیت ندارد،زیرا می دانیم که سرانجام خواهند آموخت که به تنهایی به توالت بروند و دیگر خود را کثیف نکنند.زمان یادگیری توالت رفتن در کودکان باهم تفاوت دارد بدین ترتیب که برخی کودکان دیرتر ار دیگران یاد می گیرند که به موقع به توالت بروند.البته این مساله غیر طبیعی نیست ولی گاهی والدین از این بابت ناراحت می شوند که مبادا کودکشان هرگز این کار را یاد نگیرد.گاهی هم نگرانی والدین ناشی از آن است که کودکان بزرگسال تر دوباره شب ادراری را آغاز می کنند.در این هنگام آنها از خود می پرسند:آیا فرزند ما احساس ناامنی می کند و یا آیا ما کار نادرستی انجام داده ایم؟

آموزش دستشویی رفتن کودکان

آموزش دستشویی رفتن کودکان،موضوعی است که می تواند باعث نگرانی های زیادی برای والدین شود.کسانی که تازه پدر و یا مار شده اند از راهنمایی های ضد و نقیض فامیل،دوستان و افراد مجرب گیج و سر در گم می شوند.پدر و یا مادر های با تجربه گاهی نگران این مسئله هستند که ممکن است روشی برای یک کودک مفید بوده و برای کودک دیگر بی فایده باشد.برخی از صاحب نظران  بر این باورند:صبر کنید و به کودک اجازه دهید،به طور طبیعی خودش یاد بگیرد.برخی دیگر پیشنهاد می کنند که آموزش توال رفتن را طی یک روز کامل کنید.چه باید بکنید؟آیا کودک شما با آموزش توالت رفتن از لحاظ روانی ازرده می شود؟یا بدتر مجبور می شود با پوشک به دانشگاه بروند؟پاسخ این است،خیر!تمام کودکان به جز کسانی که مشکل جدی روانی یا فیزیکی دارند دیر یا زود توالت رفتن را می آموزند.حتی بسیاری از کودکان که عقب ماندگی شدید ذهنی دارند می توانند علت های تحت مزاج خود را تحت کنترل در آورند.

روانپزشک کودک

دستشویی رفتن کودکان

البته،برخی از کودکان سخت از دیگران این مساله را می آموزند،ولی به یاد داشته باشید که این موضوع به تفاوت کودکان با یکدیگر مربوط است و اصلا نگران کننده نیست.برخی کودکان زودتر راه می روند،زود تر حرف می زنند و…در مورد آزردگی روحی کودک در اثر آموزش توالت رفتن نیز،تجربه نشان داده است که این کار تنها در صورتی می تواند برای سلامت کودک مضر باشد که شما معلم بد اخلاق و سختگیری داشته باشید و کودک را به این علت،زیاد تنبیه کنید. در غیر اینصورت،آموزش توالت رفتن سنگ بنای ساخته شدن شخصیت کودک نیست.اجازه بدهید در اینجا به پندار اشتباه دیگری بپردازیم.گاهی از دوستان و آشنایان خود می شنوید که کودک آنها برای مثال،در یک سالگی آموخته است که به تنهایی توالت برود.این حرف ها را باور نکنید.به ندرت پیش می آید کودکی قبل از ۱۸ ماهگی بتواند توالت رفتن را یاد بگیرد.کودکی که در یک سالگی خود را کثیف نمیکند،احتمالا به این علت است که پدر و مادرش حالتهای او را متوجه شده اند و بخوبی میفهمند که کودک،چه وقت باید به توالت برود و به موقع او را توالت میرسانند.

دستشویی رفتن کودکان

این به این معنا نیست که او به تنهایی میتواند این کار را بکند.به هر حال،در انجام هر کاری ، آموزش پیش از موقع،ممکن است زیانهایی را در برداشته باشد.آموزش توالت رفتن وقتی باید انجام گیردکه بدن کودک از لحاظ فیزیکی آمادگی پذیرش آن را داشته باشد. در نوزادان،هنوزارتباط بین مغزودستگاه های دفعی کامل نشده است. بنابراین،نوزاد نمی تواند عمل دفع را به طورارادی کنترل کند.اوحتی نمیفهمد که خودش راخیس کرده است. باید بدانیم که کنترل،مرحله بعد از آگاهی است بدین معنا که اول کودک باید به مرحله ای برسد که از کثیف کردن خودش آگاه شود وسپس بتواند آنرا کنترل کند.افزایش توانایی مثانه برای نگهداری ادرار و همچنین کمتر شدن تعداد دفع در روز به کنترل ادرار و مدفوع کمک می کند.ترتیب معمول کامل شدن کنترل این چنین است:کنترل مدفوع در شب،کنترل مدفوع در روز،کنترل ادرار در شب.البته روشن است که استثناهایی نیز در این ترتیب،وجود دارند. همچنین باید دانست که دختران معمولا زودتر به کنترل عمل دفع دست می یابند.

سن آموزش دستشویی رفتن به کودکان

اکثر کودکان،بین دو تا سه سالگی آمادگی پذیرش آموزش کنترل عمل دفع را درروز پیدا می کنندوتعداد کمی از کودکان نیز ممکن است دربیست ماهگی به این آمادگی برسند. برای آنکه دریابید آیا کودک شما آمادگی آموزش را دارد یا نه،مطالبی که درزیرآمده است،بخوانید. خود را تحت فشار نگذارید که هرچه زود تر این آموزش را آغاز کنید. آموزش را وقتی آغاز کنید که احتمال موفقیت شما و کودکتان واقعا زیاد باشد. اصلا به این موضوع اهمیت ندهید که:((پسر همسایه خیلی وقته خودش را کثیف نمی کنه).توالت رفتن یک مهارت نسبتا پیچیده است.کودک باید نیازبه توالت را حس کند و آن را بشناسد،باید بتواند تا رسیدن به دستشویی ،در آوردن لباس و قرار گرفتن در وضعیت مناسب، خودش را نگه دارد.البته این مراحل برای بزرگسالان بسیار عادی و پیش پا افتاده است،ولی برای یک کودک خردسال چندان ساده نیست. در این فصل،اطلاعات پایه ایس و همچنین روش های مختلف آموزش توالت رفتن را ارایه می کنیم تا با به کارگیری آن،از دشواری های کار کاسته شود.

 

 

کلینیک فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان مهر