علائم اختلالات خواندن چیست

علائم اختلالات خواندن چیست

دیسلکسیا یا اختلال خواندن

دیسلکسیا یا اختلال خواندن نوعی از مشکل در یادگیری می باشد، که کودک در خواندن مطالب به صورت روان دچار مشکلاتی است، که در برخی مواقع این اشکالات در روخوانی، تلفظ، نوشتن و همچنین درک جملات همراه می باشد.

بعضی از والدین این تصور را دارند که اختلال خواندن مرتبط با بینایی کودک است، در صورتی که این اختلال هیچگونه ارتباطی با مشکل بینایی ندارد. همچنین اختلال خواندن هیچ رابطه ای با هوش کودکان ندارد، زیرا که کودکان باهوش و کم هوش هم دچار این اختلال می شوند.

معمولا اختلال خواندن به ۲ دسته تقسیم می شوند: اختلالی که به دلیل فهمیدن در سطح کلمه به وجود می آید و اختلال برگرفته از فهم ضعیف در هر مطلبی که می خواند می باشد.

دلایل پدیدار شدن اختلال خواندن

۱- ژنتیک و ارثی بودن آن: طبق تحقیقات انجام شده توسط روانشناسان در بهترین کلینیک روانشناسی کودکان، حدود ۴۹ درصد از کودکانی که دچار اختلال خواندن می باشند ، والدین آن ها یا یکی از نزدیکانش نیز دچار این اختلال بوده اند.

۲- آناتومی مغز: محققان به این موضوع دست یافته اند که در بین مغز کودکان دچار اختلال خواندن و کودکان دیگر تفاوت هایی وجود دارد. این تفاوت ها در قسمتی از مغز فرد می ‌باشد که دارای مسئولیت مهارت های زبانی می باشد. مغز کودکانی که دچار این اختلال هستند ، کلمات نوشته شده را به طور متفاوتی پردازش می‌ نماید، که این اختلال باعث می شود کودک در تشخیص، هجی نمودن و رمزگشایی کلمات دچار مشکلاتی شود.

علائم اختلال خواندن

درمان اختلالات خواندن

علائم اختلالات خواندن چیست

علائم اختلالات خواندن چیست ؟ علائم این اختلال در هر کودک دارای تفاوت هایی می باشد و تنها نشانه مشترک در بین کودکان دچار این اختلال ، توانایی در خواندن می باشد. اختلال خواندن یا دیسلکسیا به معنای ناتوانی در رسا و روان خواندن است. گرچه که این اختلال در برخی از کودکان بر روی توانایی نوشتن، درک مطلب و ریاضیات آنها نیز اثر خواهد گذاشت. اصلی ترین نکته در اختلال خواندن، ناتوانی در شناسایی کلمات می باشد. به این معنی که مهارت هماهنگ نمودن کلمات با آواها برای خواندن روان تر کلمات را نخواهد داشت. دلیل این امر آن است که این کودکان در تشخیص آواهای کلمات به‌ صورت جدا از هم را مشکل دارند.

کودکانی که دچار این اختلال می باشند ، گاها از خواندن مطالب ارائه شده دوری می ‌کنند و در هنگام خواندن نیز دچار اضطراب و ناامیدی می ‌شوند.

اختلال خواندن ، خود را در پیش از رسیدن به سن مدرسه این گونه نمایان می کند:

۱- کودک مبتلا در تشخیص یکسان بودن ریتم های ۲ کلمه باهم دارای مشکلاتی است و کلماتی که هم قافیه می باشند را از هم تشخیص نمی دهد. همانند: میز و تیز.

۲- کودک در یاد گرفتن کلمات جدید دارای مشکل می باشد.

۳- کودک در شناسایی حروف و همچنین تطابق دادن آن حروف با صدایشان دارای مشکل است.

۴- کودک در بیان حرف اول یک کلمه گیر نموده و نمی تواند کل کلمه را بازگو کند.

۵- این کودکان در صحبت نمودن با تاخیر می باشند.

اختلال خواندن ، خود را در دوران مدرسه به نحوه زیر نشان می دهد:

۱- کودک در هجی نمودن کلمات دارای مشکلاتی است و هجی نمودن کلماتی را که تازه یاد گرفته است را فراموش می نماید.

۲- توانایی خواندن کودک نسبت به سطح تحصیلی او پایین تر می باشد.

۳- کودکی که دارای این اختلال است، در تشخیص دادن کلماتی که نوشتارش با خواندنش متفاوت می باشد را مشکل دارد. همانند کلمه خاهش که خواهش نوشته می شود.

۴- در ترکیب نمودن صداها و همچنین تلفظ یک واژه دارای اختلال است. مانند حروف ص، ن، د، ل، ی را تشخیص داده و به صورت تک تک می خواند، اما نمی تواند با استفاده از این کلمات، کلمه صندلی را تشخیص دهد.

۵- کودک حروف انتهایی کلمات را حذف می‌ نماید. مانند، خوردند را خوردن می ‌گوید.

۶- بعضی از کودکان امکان دارد در خواندن کلمه ها، دارای مشکل نباشد و آن را حفظ کرده باشد، اما حروف را نمی ‌شناسد.

۷- سرعت خواندن مطالب توسط کودک ابتلا به اختلال خواندن پایین می باشد.

۸- در تلفظ واژه ای غریبه، مشکل دارد.

۹- کودک ابتلا به این اختلال، کلمات را بدون فاصله و پشت سر هم می خواند.

۱۰- کودک مبتلا به اختلال خواندن، الفبا و تلفظ آن را دیرتر از دیگر همکلاسیانش یاد می گیرد.

۱۱- کودک دچار اختلال دیسلکسیا، امکان دارد در حفظ نمودن روزهای هفته ، ماه های سال و همچنین رنگ ها دارای مشکلاتی باشد.

۱۲- کودک در یاد گرفتن زبان خارجه مشکل دارد.

۱۳- معمولا سطح نوشتن کودکان دارای این اختلال، پایین تر از سطح دانش و هوش دیگر همکلاسیان خود می باشد.

درمان اختلال خواندن

با روش های درمانی مختلفی که در خصوص این اختلال وجود دارد، این اختلال از بین نخواهد رفت. اما با آموزش و مراقبت از کودک ، می توان شدت آن را کاسته و اینگونه کودکان افرادی موفقی شوند.

اختلال خواندن هرچه زودتر تشخیص داده شود و بدانید که علائم اختلالات خواندن چیست، می تواند در درمان کودک روند رو به رشدی داشته باشد و در مدرسه پیشرفت بیشتری داشته باشد. شناسایی این اختلال توسط والدین، باعث می گردد تا آن ها با فشارهای نامناسب، انتقاد و سرزنش باعث تضعیف اعتماد به نفس کودک نشوند و کودک در آینده دچار افسردگی، اضطراب، پرخاشگری و بد رفتاری نخواهد شد.

قبل از هرکاری نیاز است تا این اختلال توسط متخصص کودکان و روانپزشک کودک تشخیص و درمان شود. تا این اختلال با بیماری هایی مانند بینایی، شنوایی و هوش پایین متمایز گردد.

درمان اختلال خواندن به وسیله دارو برای مشکلاتی که همراه آن می باشد ، مانند بیش فعالی، عدم تمرکز، اضطراب و افسردگی تجویز می شود. روشی که جهت درمان این اختلال استفاده می ‌گردد ، روش اورتون گلینگهام نام دارد. در این روش، ارتباط بین صداها و حروف به کودک مبتلا آموزش داده خواهد شد و در این روش بر اساس چگونگی یادگیری زبان در کودکان بوده و گام به گام بر اساس آن پیش خواهد رفت.

 

 

کلینیک فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان مهر