اختلال خلقی در کودکان

علل اختلالات خلقی کودکان

اختلالات خلقی کودکان

اختلالات خلقی کودکان جز دسته ای از اختلالات می باشند که با بالا رفتن و یا پایین آمدن خلق مشخص خواهند شد. به طور کلی ، خلق ممکن است بالا ، پایین یا طبیعی باشد.

کودک طبیعی که دارای اختلالات خلقی نباشد ، می تواند خلق های مختلفی را تجربه نماید. اما توانایی کنترل یا مدیریت آن را نیز دارد.
کودکان دچار اختلالات خلقی احساس کنترل بر خلقشان را نخواهند داشت و به طور غیر ارادی و در طول زمان ، خلق بالا یا پایین را تجربه می نمایند که در بین آنان نوسانات شدید و دائمی وجود دارند.
علل اختلالات خلقی کودکان نه تنها خلق را تحت تاثیر قرار می دهد ، بلکه در دیگر جنبه های فردی مانند توانایی شناختی اثرگذار خواهد بود. به طور مثال ، توجه و تمرکز کودک تحت تاثیر افسردگی و اختلال دو قطبی ضعیف می شود. مشکلات تکلم ، اختلال در عملکرد و روابط بین فردی برای مبتلایان دارای مشکلاتی خواهد بود.

اختلالات خلقی کودکان

علل اختلالات خلقی کودکان

انواع اختلالات خلقی

اختلالات خلقی در ۲ دسته افسردگی و دوقطبی دسته بندی می شوند:

۱- اختلالات افسردگی

از انواع افسردگی می توان به اختلالات افسردگی اساسی و همچنین افسردگی مزمن اشاره نمود. خصوصیات اصلی اختلالات افسردگی ، پایین بودن خلق به شکل مداوم و حالت بی لذتی می باشد.
فرد در طول روز مرتبا احساس غمگینی می نماید و از فعالیت هایی که قبلا برای او خوشایند بودند ، لذت نمی برد. از علائم دیگر آن می توان به تغییرات در خواب ، اشتها ، فعالیت ، افکار خودکشی ، احساس گناه و… اشاره نمود. این دسته از اختلالات بر اساس طول مدت ، شدت و نشانه ها تفکیک می شوند.

۲- اختلالات دوقطبی

اختلالات دوقطبی همراه با دوره های شیدایی و یا مانیا مشخص می گردند که دارای انواع متفاوتی می باشد. مانیا حالتی از خلق بسیار بالاست که با شاد بودن معمولی متفاوت است.
فرد در حالت مانیا پرانرژی ، پرحرف خواهد شد و احساس بی خوابی می کند. برنامه ها و روش های متفاوتی برای آینده خود می چیند. امکان دارد که بیمار در این حالت ضررهای جبران ناپذیری به خود وارد سازد. اختلال دوقطبی شامل ۲ نوع ذیل می باشد:

دوقطبی نوع اول: اختلال دو قطبی نوع یک با تنها یک دوره از مانیا مشخص می گردد.

دوقطبی نوع دوم: اختلال دو قطبی نوع دو با حالت ضعیف تری از مانیا (هایپومانیا) و همچنین دوره ای از افسردگی اساسی تشخیص داده می شود.

علل اختلالات خلقی کودکان

مجموعه ای از عوامل زیستی ، ژنتیکی ، اجتماعی و همچنین شخصیتی در پدیدار شدن این نوع اختلالات خلقی تاثیرگذار خواهد بود:

عوامل زیستی: سروتونین و نوراپی نفرین دو ناقل عصبی که با کم و زیاد شدنشان در مغز اختلال خلقی رخ خواهد داد.

عوامل ژنتیکی: عوامل ژنتیکی به شدت در مبتلا شدن به اختلالات خلقی تاثیرگذارند. افسردگی پدر و یا مادر ، جز عوامل پر خطر برای فرزندان به شمار می آید.

عوامل روانی اجتماعی: استرس های محیطی از ابتدای زندگی موجب بالا رفتن ریسک ابتلا به این نوع اختلالات خواهد بود.

عوامل شخصیتی: برخی از خصوصیات شخصیتی ، فرد را در خطر بیشتری قرار می دهند. به طور مثال کودکانی که کنترل بیرونی بر برخی مسائل دارند و یا کودکانی که عزت نفس پایین تری دارند.

تشخیص اختلالات خلقی در کودکان

تمامی کودکان در طول روز یا در طول دوره های زمانی مشخص ، دچار تغییرات خلقی خواهند شد. شاید موضوعی که در این بین دارای اهمیت است ، شدت اینگونه تغییرات می باشد.

جهت تشخیص مرز بین اختلال و یا طبیعی بودن نیاز به قضاوت متخصص روانشناسی باشد. ولی به طور کلی اندازه تغییر در خلق طبیعی بوده و جای هیچگونه نگرانی نیست.
گاها بانوان در طی یک سیکل قاعدگی حالت های خلقی متفاوتی را تجربه می نمایند. مخصوصا حالت سندروم پیش از قاعدگی تجربه ای معمول و رایج است.
اگر سطح تغییرات خلقی کودکتان زیاد است ، به طوری که در زندگی و فعالیتش ، روابط خانوادگی ، تحصیل و … به اهمیت زندگی تان تاثیر گذاشته و آن ها را مختل می نماید ، باید کودک خود را نزد یک مشاوره روانشناس ببرید ، تا اگر به اختلالی مبتلا گردیده است آن را تشخیص داده و درمان مناسبی را آغاز کند.

درمان اختلالات خلقی

اختلالات خلقی دارای شیوه های درمانی متفاوتی می باشد که در ادامه با آن ها خواهیم پرداخت:

۱- درمان های زیستی: برای درمان اختلالات خلقی از داروهای تثبیت کننده خلق و یا داروهای ضد افسردگی استفاده می شود. این داروها نیز تحت نظارت کلینیک روانشناسی کودکان تجویز و مصرف خواهند شد.

۲- درمان های روانشناختی: این نوع درمان شامل رفتار درمانی ، درمان شناختی رفتاری افسردگی ، روانکاوی ، خانواده درمانی و… می باشد. طبق تحقیقات ، همراهی این درمان ها با درمانی های زیستی بهبودی بالایی را نشان داده اند.

۳- الکتروشوک درمانی: در موارد نادری استفاده خواهد شد و برای بیمارانی می باشد که احتمال خودکشی بالایی دارند و یا به درمان های دیگر جواب نداده اند.

 

 

کلینیک فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان مهر