علت اختلالات غذایی

علت اختلالات غذایی کودکان

علت اختلالات غذایی در کودکان

علت اختلالات غذایی کودکان هنوز به صورت دقیق مشخص نمی باشد. با این حال تصور می شود ترکیبی از عوامل خانوادگی، اجتماعی، ژنتیکی و روانی در آن دخالت داشته باشند.
در کودکان مبتلا به اختلالات غذا خوردن میان آنچه خودشان را همان طور که می بینند و آن چیزی که واقعا به نظر می رسند تفاوت زیادی وجود دارد.

کودکان مبتلا به بی اشتهایی یا پرخوری معمولا ترس شدیدی از اضافه وزن دارند و معمولا فکر می کنند بزرگ تر از آن چیزی که هستند به نظر می رسند. به علاوه ورزش ها و فعالیت هایی ویژه مثل ژیمناستیک، باله، اسکیت روی یخ و کشتی که به داشتن وزنی خاص تاکید دارند همچنین می تواند کودکان را در هر شرایطی قرار دهند که خطر ابتلا به چنین اختلالاتی را بالاتر می برد.

همچنین اکثر این کودکانی که اختلال غذا خوردن را با بیماری های دیگری مثل اختلال شخصیت وسواسی و اختلال خشم همراه است و گاهی مشکلات داخل خانه کودک را در شرایطی قرار می دهد که باعث ابتلا او به این اختلال می شود.
برخی تحقیقات اشاره بر این دارد رسانه های گروهی نیز در این زمینه بی تاثیر نیستند. اکثر زنان در تبلیغات، فیلم ها و برنامه های ورزشی، بسیار لاغر هستند و این نکته باعث می شود دخترخانم های جوان تصور کنند که ملاک زیبایی لاغر بودن است.

پسرها نیز بر اساس همین رسانه ها، سعی می کنند کمتر غذا بخورند و بیشتر ورزش کنند تا اندام ورزشکاران را پیدا کنند.
و بدبختانه این مسئله در سنین نوجوانی آغاز می شود. تحقیقات نشان میدهد که ۴۲ درصد از دختران دوره راهنمایی در پی لاغر شدن هستند و ۸۱ درصد از بچه های ۱۰ ساله هم از چاق شدن وحشت دارند.

معمولا اکثر کودکان و نوجوانانی که با این اختلال مواجه هستند اعتماد به نفس بسیار کمی دارند و علاقه آن ها به لاغر شدن راهی جهت دستیابی به کنترل روحی است.

اختلالات غذایی

اختلالات غذایی در کودکان

تاثیرات اختلال غذا بر کودک

اگرچه علت اختلالات غذایی کودکان می تواند باعث شرایط سخت ذهنی و رفتاری باشد، اما می تواند باعث ایجاد مشکلات جدی در سلامتی کودک شود.

در بی اشتهایی بدن فرد وارد حالت قحطی می شود و کمبود مواد مغذی به طریق مختلفی بر بدن فرد تاثیر می گذارد:

۱- افت فشار خون و کاهش سرعت تنفس وی
۲- ریزش مو و شکستگی ناخن
۳- حواس پرتی و عدم تمرکز
۴- آنمی
۵- تورم مفصل
۶- استخوان شکننده
۷- اختلالات تغذیه ای در کودکان

حدود ۱۰ میلیون نوجوان دچار اختلال غذایی ، رفتارها و گرایشات غیرعادی مثل بی اشتهایی عصبی می باشند. در اکثر این نوجوانان، اختلال غذایی از سنین ۱۱ تا ۱۳ سالگی آغاز می شود. این مشکل در بین دختران بیشتر است ، ولی پسران نیز ممکن است دچار آن شوند.

شما می توانید با تقویت روحیه اعتماد به نفس در فرزندانتان و آموزش رفتار صحیح در برخورد با تغذیه و ظاهرشان، احتمال ابتلای آنان به این اختلالات را کاهش دهید.

اختلال غذایی چیست

به طور کلی اختلال غذایی شامل افکار ، احساسات منفی و خود انتقادی در مورد غذا ، بالا رفتن وزن بدن و عادات غذا خوردنی که بدن را از انجام عملکردهای طبیعی خود باز می دارد و همچنین فعالیت های روزانه زندگی می شود.

کودک مبتلا به بی اشتهایی عصبی آنقدر به خود گرسنگی می دهد تا میزان بسیار زیادی وزن کم می کند و بسیار لاغر می شود تا حدودی که %۱۵ زیر وزن طبیعی خود می شوند.

در برخی از موارد این بیماری عصبی، فرد علاوه بر محدود کردن غذایی خود برای کنترل و کم کردن وزن بدن خود با استفاده از داروهای ملین و ضد یبوست، اقدام به استفراغ و پالایش معده می کند.
اختلال بولیمی یا پرخوری نیز یکی دیگر از این مشکلات است که کودک در آن اشتهای بسیار زیادی پیدا می کند و بسیار غذا می خورد، اما همه را از طریق استفراغ بالا می آورد. این کودکان نوسان در وزن می شوند اما کاهش وزن آن ها به اندازه اختلال بی اشتهایی عصبی زیاد نیست.

تفاوت بسیار زیادی بین تصویر آنها از خودشان و تصویر واقعی کودکان و نوجوانانی که به اختلالات غذایی مبتلا هستند وجود دارد. وقتی آنها سعی میکنند به خود گرسنگی بدهند و سخت تر می شود و هرچه لاغرتر می شوند، بیشتر احساس چاق بودن به آنها دست می دهد.

اختلال غذایی چیزی نیست که کودک یا نوجوان خودش بتواند آن را کنترل کند. این مسئله ای است که نیاز به مراقبت و درمان های پزشکی در بهترین کلینیک روانشناسی کودکان را دارد.

دلایل ایجاد اختلال غذایی

دلایل زیادی در ایجاد اختلال غذا خوردن تاثیر دارد. ما در جامعه ای زندگی می کنیم که در آن غذا ها متنوع هستند. جوامع غربی بیشتر مبتلا به اختلالات غذا خوردن هستند.

در موارد شدید نیز اختلال غذا خوردن می تواند منجر به سو تغذیه شدید و حتی مرگ کودک شود.

آمریکا و کانادا بیشترین آمارها را در این زمینه دارند. عوامل دیگری که به نظر می رسد علل قابل توجهی باشند شیوع اضطراب و اختلال افسردگی می باشد.
در سیستم خانواده، والدین باید به شدت مراقب رفتار های خود با فرزندانشان باشند. امروزه غذا خوردن به یک وسیله برای تخلیه ی ناراحتی ها تبدیل شده است.

والدین اغلب به دنبال تمرکز روی اشتها و وزن کودک خود برای کنار آمدن با اضطراب هستند. این پیام های منفی یا استراتژی های سازگاری والدینی منفی می تواند مرتبط با رشد فکری کودک باشد که نادرست و پیچیده است.

تاثیرات اختلالات غذایی

با اینکه اختلالات غذایی از مشکلات فکری و رفتاری جدی نشات می گیرد، می تواند منجر به سایر مشکلات جدی سلامتی نیز شود.
کودکی که مبتلا به بی اشتهایی عصبی است، ممکن است از کمبود آب بدن نیز رنج ببرد. در مراحل پیشرفته این اختلال حتی به مغز نیز آسیب می زند و موجب گیجی، ضعف، بیقراری، عدم تمرکز و از دست رفتن حافظه شود.
این اختلالات در رشد و تراکم استخوان کودک نیز تاثیر گذاشته و ممکن است منجر به بلوغ دیررس ، بی نظمی در ضربان قلب ، مشکلات فشار خون ، بیماری های ریوی و معده شود. استفراغ های متوالی در این بیماری ، ممکن است باعث التهاب جدی مری ، اختلال معده و آسیب دیدگی مینای دندان شود.

 

 

کلینیک فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان مهر