سلامت روانی

نکاتی درباره سلامت روانی کودکان

سلامت روانی کودکان:

برخی اوقات شناخت بهترین راه برای دوست داشتن و تربیت فرزندان دشوار خواهد بود. گاهی متوجه رفتارهایی می شوید که شما را متحیر و یا دلخور می کند. برای آگاهی از نحوه عملکرد تربیتی و برخورد با کودکان باید اطلاعات مفیدی در زمینه بهداشت روان بدست آورید.
سلامت یا بهداشت روان عبارت از نحوه تفکر ، احساس و همچنین عملکرد ما به منظور رویارویی با موقعیت های زندگی می باشد.
بهداشت روان در بردارنده نوع نگاه ما به خودمان ، زندگی مان و افرادی است که آن ها را می شناسیم و به آن ها علاقمندیم.
همچنین به تعیین اینکه چگونه استرس خود را کنترل کنیم ، با دیگران ارتباط برقرار سازیم ، گزینه های خود را ارزیابی کنیم و انتخاب نماییم کمک می کند.سلامت روان هم مانند سلامت جسم در هر مرحله ای از زندگی حائز اهمیت است.

سلامت روانی

سلامت روانی کودکان

مشکلات بهداشت روان:

تشخیص تب در کودک توسط والدین بسیار آسان می باشد ، ولی شاید تشخیص مشکل روانی او به این سادگی ها نباشد. مشکلات مربوط به سلامت روان را همیشه نمی توان دید.
برخی از این بیماری ها عبارتند از افسردگی ، اضطراب ، مشکلات خوردن ، نقص توجه و اختلالات بیش فعالی.
متاسفانه خیلی از جوانان مبتلا به مشکلات روحی روانی هیچ کمکی دریافت نمی کنند. کودکان و نوجوانان زیادی هستند که از دوره های استرس هیجانی رنج می برند و با درمان کوتاه مدت بهبود می یابند.
بهداشت روانی یک کودک هیچ ارتباطی با بهره هوشی او ندارد. کودکان باداشتن یا بدون مشکلات بهداشت روانی IQ مختلفی دارند.
آموزش خاص یکی از سرویس های حمایتی است که مدارس جهت کمک به رویارویی با نیاز های منحصر به فرد کودکان و نوجوانانی که انواع مختلفی از مشکلات بهداشت روان را دارند ، فراهم می سازد.

اختلالات هیجانی جدی:

عبارت اختلالات هیجانی جدی برای کودکان و نوجوانان به مشکلات سلامت روان اشاره می کند که به شدت زندگی روزانه و همچنین عملکرد آن ها را در خانه ، مدرسه و یا در اجتماع مختل می سازد.
بدون کمک ، چنین مشکلاتی امکان دارد که منجر به افت تحصیلی ، روی آوری به مواد مخدر و الکل ، ناسازگاری در خانواده و یا حتی خود کشی شود.

عوامل:

هم محیط و هم ساختار بیولوژیک فرد در این امر دخالت دارد. از جمله علل بیولوژیک می توان به ژنتیک ، عدم تعادلات شیمیایی و همچنین صدمه به سیستم اعصاب مرکزی اشاره نمود. این عوامل در علم پزشکی تحت عنوان اختلالات نوروبیولوژیک نامیده می شوند.
بسیاری از عوامل محیطی می توانند کودکان را در معرض خطر قرار دهند. به طور مثال کودکانی که با خشونت ، سو استفاده ، مرگ عزیزان ، طلاق و یا روابط از هم گسیخته مواجه می شوند بیشتر در معرض مشکلات سلامت روان قرار دارند. سایر ریسک فاکتورها شامل طرد شدن به علت نژاد ، جنسیت ، مذهب و یا فقر است. جهت درمان و معاینات بیشتر فرزند خود می توانید به کلینیک روانشناسی کودکان مراجعه نمایید.

پرورش سلامت روان در کودکان:

شما به عنوان والدین ، مسئول سلامت جسمی و همچنین روحی فرزندتان می باشید. هرگز یک راه مشخص شده و ثابت برای تربیت فرزندان وجود نخواهد داشت. روش های تربیتی متفاوتند ، ولی تمامی کسانی که مراقب فرزند شما هستند باید انتظارات فرزندتان را دریابند. کتاب های خوبی در این زمینه وجود دارد که می توانید از آن ها جهت بهبود تربیت فرزندانتان استفاده کنید.

راهکارهای کلی در خصوص تعلیم و تربیت:

۱- سعی نمایید در کنار رسیدگی و تامین تغذیه مناسب ، ایمن سازی بدن ، فراهم کردن امکانات ورزشی و … محیطی امن و سالم خانوادگی را برای فرزندتان فراهم سازید.
۲- از مراحل رشد کودک آگاهی پیدا نمایید تا بیش از حد و یا کمتر از حد لازم از او انتظار نداشته باشید.
۳- احترام و اعتماد متقابل را ایجاد نمایید. صدای خود را برای او بلند نکنید ، حتی هنگامی که با او توافق ندارید. راههای ارتباطی را باز نگه دارید.
موفقیت هایش را جشن بگیرید.
۴- توانایی های او را با توانمندی های سایر کودکان مقایسه نکنید.
۵- منحصر بفرد بودن او را ستایش کنید.
۶- از اینکه وقت خود را صرف او کنید دریغ ننمایید.
۷- استقلال و خود ارزشی را در او پرورش دهید.
۸- در رویارویی با فراز و نشیب های زندگی او را یاری کنید.
۹- برای کارهای مثبتی که انجام می دهد تایید تان را ابراز کنید.
۱۰- به او کمک کنید از اشتباهاتش درس بگیرد.
۱۱- بدون قید و شرط او را دوست بدارید و محبت کنید.
۱۲- ارزش عذرخواهی جهت اشتباه مرتکب شده ، همکاری ، صبر ، بخشش و احترام به دیگران را به او بیاموزید.
۱۳- انتظار نداشته باشید بی نقص عمل کنید ، تربیت فرزند ، کار دشواری است. بهداشت روانی همه کودکان حائز اهمیت می باشد.
۱۴- به مهارت های خود جهت حل و همچنین کنار آمدن با مشکلات رجوع نمایید. آیا شما مثال خوبی در این مورد هستید؟ اگر احساسات و عملکرد فرزندتان مایه دستپاپچگی شما شده آیا قادر به کنترل خشم و همچنین ناامیدی خودتان نیستید ، کمک بجویید.

 

 

کلینیک فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان مهر