درمان لجبازی کودکان

لجبازی کودکان و مدیریت آن

لجبازی کودکان

لجبازی در کودک کاملا طبیعی می باشد. هر کودکی تا حدی لجبازی می نماید ، زیرا این طبیعت آنهاست که اطرافشان را آزمایش کنند و بفهمند که تا کجا می توانند پیشروی نمایند.
با این حال ، کودکان حد و مرز خود را نمی شناسند و این وظیفه والدین می باشد تا محدودیت ها را برای آن ها مشخص کنند. اینجاست که نقش مدیریتی پدر و مادر شروع خواهد شد که هرچه زودتر باشد ، بهتر است.
لجبازی نوعی رفتار مقابله ای در کودکان است که گاها والدین در مواجهه با آن ، رفتارهای متفاوتی را از خود نشان می دهند.
البته اکثرا هم با شکست مواجهه می شوند. همیشه بیاد داشته باشید تا از ایجاد رفتارهایی که باعث لجبازی در کودکان می شود ، تا حد امکان اجتناب نمایید. زیرا که در واقع این ما هستیم که بازنده خواهیم بود. در صورتی که فرزندتان به لجبازی های خود ادامه داد ، می توانید به کلینیک روانشناسی کودکان مراجعه نمایید.

لجبازی

لجبازی کودکان

ریشه یابی لجبازی

درابتدا باید به این موضوع توجه نمایید که ریشه آن حرکت ناخوشایندی که کودک انجام می دهد چیست؟ آیا نیاز او جهت جلب توجه خواهد بود؟ آیا این کار به او آرامش می دهد؟ آیا نیاز حسی است؟ آیا سطح توانایی اش در همین حد می باشد؟
هر کدام از این موارد که باشد نمی توان با گفتن یک دستور به کلی قضیه را حل نمود. به جای آن بهتر می باشد که به قول معروف گولش بزنیم ، این اصطلاح در اصل یک تکنیک رفتار درمانی خواهد بود که یک کار مطلوب را جایگزین رفتار نامطلوب می نماییم.
جهت انجام این تکنیک بهتر خواهد بود که از این واژه استفاده نماییم: که اگر توونستی ، این کار را بکنی. در این مواقع اگر نیاز کودک به جلب توجه ریش حرکت ناپسندش باشد فورا فعالیت دلخواه شما را جایگزین می نماید.
مثلا به کودکی که مدام بر همه چیز لگد می زند می گوییم: بیا ببینیم زورت می رسد تا به این توپ لگد بزنی؟ اگر راست می گی و خیلی قوی هستی بیا کمک کن این صندلی ها رو تنهایی جمع کن.

در این حالت بر اثر اشتغال به فعالیتی از نوع موازی ، مشارکتی ، رقابتی و هر نوع دیگر ، او را از حال و هوای حرکت ناپسندش بیرون بیاوریم بدون این که احساس نماید ما روی فلان حرکت او حساس می شویم.

ضعیف نباشید

در واقع باید از موضع قدرت و همچنین عقل برخورد نماییم و نقطه ضعفمون را نشان ندهیم. زیرا که بسیاری از والدین عملا آنقدر واکنش شدیدی به رفتارهای کودکان نشان می دهند که کودک هر قدر که کوچک باشد متوجه می شود که نقطه ضعف ما در کجاست! در مورد دوم ، این که واقعا آن چیزی که از کودک می خواهیم ، چه ضرورتی دارد؟

محبت به کودکان

والدین می توانند آنقدر به یکدیگر و کودک محبت نمایند که یک گوشه چشم و خم ابروی شما ، از صد تنبیه و کتک و شکنجه برای کودک دردناک تر باشد و برعکس ، می توانید آن چنان در رابطه عاطفی و خانوادگی تان دیسیپلین اعمال نمایید که کودکان را تشنه محبت خود کنید.
توجه داشته باشید که شاه کلید دیسیپلین خانوادگی نظم و ارتباط صحیح و همچنین برقراری رابطه عاطفی و انسانی است. تا هنگامی که نتوانید کودک را یک انسان با یک سری نیازهای ویژه خود در نظر بگیرید ، تلاش جهت برقراری دیسیپلین خانوادگی معنایی نخواهد داشت.
یک انسان سالم تمام خصوصیات مثبت و منفی را با هم تجربه می نماید ، اعتماد به نفس بالا ، یا خرد شدن آن ، خود باوری ، عزت نفس و احساس تنفر از برخی چیزها همگی خصوصیات روحی است. مهم این خواهد بود تا والدین به او یاد بدهند که او کجا و چگونه می تواند از آن ها استفاده نماید.

دیدگاه‌ های خود را به کودکان تحمیل نکنید

فرزندان مصمم و سرسخت ، اگر به روشی صحیح پرورش یابند و تربیت شوند ، در بزرگسالی تبدیل به افرادی مسئولیت ‌پذیر و متعهد خواهند شد.
بنابراین اگر می ‌خواهید کودکتان در بزرگسالی یک شخصیت خوب و سالم داشته باشد باید الگوی مناسبی برای آن ها باشید و به آن ها حق انتخاب دهید. نظرات و سلایق ‌تان را تحمیل نکنید.
شما نخواهید توانست یک فرزند مصمم را مجبور کنید که عقاید شما را باور داشته باشد. ولی اگر در زندگی همانند یک شخص با فضیلت رفتار کنید الگوی مناسبی برای او خواهید بود.
شما به‌ عنوان یک پدر یا مادر مسئول ، به همان اندازه که باید مراقب گفتارتان باشید باید مراقب رفتارتان هم باشید.
به ‌عنوان مثال اگر آن ها را به تقلب و دزدی نکردن تشویق می‌ نمایید ، ولی سر میز شام در خصوص نحوه دور زدن مالیات صحبت می‌ کنید بدانید که الگوی مناسبی برای او نخواهید بود.
سعی داشته باشید که با رفتار و سبک زندگی خود ، اخلاق را به او بیاموزید. به‌ نحوی زندگی کنید و الگویی باشید که می ‌خواهید او دنبال نماید.
در خصوص اخلاق ، شخصیت پسندیده و سالم با فرزندتان صحبت کنید. داشتن این مورد بحث ‌ها به آن‌ کمک می‌ کند تا بهتر بتواند هویت خود را شکل دهد.
به کودکان اجازه دهید نقش مهمی که اخلاق و شخصیت خوب در زندگی آن ها دارد را درک نماید. درست است که با این کار ذهنیت آن ها را شکل خواهید داد ، ولی همین شکل‌ گیری ذهنیت به کودکان کمک می ‌کند تا رفتارشان را تعیین نمایند و شخصیت و هویت ‌‌شان به درستی شکل بگیرد.

 

 

کلینیک فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان مهر